System wentylacji pe-flex, rekuperacja, wymienniki ciepła, gwc
Kontakt: (+48) 530-622-633

Pompa ciepła

Ekologiczne ogrzewanie jest możliwe, jeśli tylko zdecydujemy się na zastosowanie urządzeń grzewczych wykorzystujących w pełni energię naturalną. Przykładem mogą być coraz chętniej instalowane pompy ciepła. Pompy ciepła to urządzenia, które w sposób wysoce efektywny, pobierają ciepło z gruntu, wody lub powietrza – czyli z tak zwanego dolnego źródła ciepła. Ciepło to przekazywane jest następnie do źródła górnego, którym może być np. system ogrzewania podłogowego, grzejniki zamontowane w domu itd. W efekcie zastosowanie pompy pozwala nam na ogrzanie zarówno powietrza w budynku jak i wody użytkowej, a ze względu na wykorzystane źródła energii cieplnej cały proces jest nie tylko przyjazny środowisku, ale na dodatek tani.

Swoją skuteczność pompy ciepła zawdzięczają takim elementom jak: parowniki i skraplacze oraz sprężarki. Oczywiście nie można zapomnieć także o nośniku ciepła, który stale krąży w obiegu, pobierając ciepło ze źródła dolnego i oddając je do źródła górnego. Nośnikiem takim jest najczęściej jakaś ciecz, może to jednak być także powietrze.

Jest kilka ważnych parametrów, które powinniśmy wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu pompy ciepła. Pierwszą kwestia jest oczywiście sprawność pompy. Im współczynnik wydajności cieplnej pompy jest wyższy, tym korzystniejszy jest stosunek wytworzonej przez pompę energii cieplnej do ilości zużytej energii elektrycznej. Na pewno plusem będzie możliwość odwrócenia przez pompę standardowego obiegu ciepła. W takiej sytuacji pompa będzie latem pełnić rolę klimatyzacji, skutecznie chłodząc powietrze w naszym domu. Oczywiście przy zakupie na pewno należy zainteresować się także ceną urządzenia – trzeba jednak podkreślić, że, choć samo urządzenie i jego instalacja nie należą bynajmniej do najtańszych, to jednak nie da się zaprzeczyć, że eksploatacja typowej pompy ciepła jest na tyle tania, by wszystkie wydatki z czasem się zwróciły.

Często słyszy się o tym, że pompy ciepła, to systemy grzewcze, które są nie tylko ekologiczne i oszczędne, ale także inteligentne. Tak jest w istocie – pompy zapewniają nam efektywne ogrzewanie, jednocześnie zużywając naprawdę niewielkie ilości energii elektrycznej. Można mieć także zaufanie co do niezawodności pompy, gdyż pobiera ona energię naturalną, odnawialną. Co więcej, pompy ciepła nie emitują żadnych szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji chemicznych – jest to wyjątkowa zaleta. Co do kosztów samego ogrzewania za pomocą pompy ciepła, to ze statystyk wynika, że tego typu systemy grzewcze obniżają koszty ogrzewania o mniej więcej 75% – jest to naprawdę dobry wynik. Dodatkową zaletą tego rodzaju ogrzewania jest fakt, że koszt pracy pompy ciepła tylko w niewielkim stopniu uzależniony jest od ceny tzw. konwencjonalnych źródeł energii. Jakby tego było mało, cały system pracuje w sposób cichy, jego czynności są w pełni zautomatyzowane, nie ma potrzeby ich nadzorować. Właśnie dlatego mówi się często, że pompy ciepła są urządzeniami bezobsługowymi.

Wspomnieliśmy już o tym, że pompy ciepła wykorzystują tzw. dolne źródła ciepła. Warto objaśnić bliżej, jak to się dzieje. Niezależnie od tego, czy źródłem energii, które wybierzemy, będzie powietrze, grunt czy też woda, mamy do czynienia z energią odnawialną. Jeśli chodzi o wykorzystanie energii cieplnej z gruntu, co jest zresztą najczęstszym rozwiązaniem, to preferowany jest najczęściej montaż kolektora poziomego w postaci spietrali. W tym przypadku rury w kształcie spirali zakopywane są w ziemi, wielkość instalacji podziemnej zależy od tego, jaką mocą ma dysponować nasza pompa ciepła. Oczywiście umieszczenie kolektora w gruncie nie oznacza wcale, że nie możemy zagospodarować w jakiś sposób terenu. Trzeba jedynie pamiętać, że jeśli zamierzamy posadzić nad kolektorem jakieś rośliny, powinny to być gatunki o niezbyt rozwiniętym systemie korzeniowym. Jak widać zatem, wymiennik możemy z powodzeniem umieścić choćby w ogrodzie – jego obecności na pewno nie będziemy odczuwać na co dzień.

W przypadku wykorzystania gruntu jako źródła ciepła dla naszej pompy możemy zdecydować się nie tylko na kolektory poziome ale także na pionowe. Kolektory pionowe pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie działek o niewielkich powierzchniach, bowiem tym razem kolektor wkopywany pionowo jest na głębokość 20 – 100 m. Głębokość ta jest dodatkowym atutem, ponieważ temperatura gruntu na tych głębokościach stale oscyluje wokół 8 stopni Celsjusza.

Jeśli zdecydujemy się na pompę ciepła, której dolnym źródłem ciepła będzie woda, to możemy zdecydować się zarówno na studnie głębinowe jak i na innego rodzaju zbiorniki wodne. Zalecane są przede wszystkim układy typu woda – woda, są one wyjątkowo wydajne.

W tym miejscu warto może wyjaśnić, jak właściwie działają pompy ciepła, jak to się dzieje, ze pobierają ciepło z gruntu, wody lub powietrza. Rzecz w tym, że w wymienniku ciepła (np. wspomniane rury) znajduje się jakaś niezamarzająca ciecz – przeważnie jest to glikol. Schłodzony glikol zostaje wpompowany w rury stykające się ze źródłem ciepła, to powoduje, że chłodniejsza od tego źródła ciecz nagrzewa się. Po ogrzaniu się glikol przepływa do jednej z ważniejszych części pompy ciepła, a mianowicie do parownika. Tutaj dochodzi do parowania cieczy, podczas którego powstaje gaz, który następnie zostaje sprężony i finalnie trafia do skraplacza – a tam ponownie zamienia się w ciecz, oddając jednocześnie ciepło. Fakt, że pompy ciepła są tak niezwykle wydajne zawdzięczamy zasadniczo temu, iż pobierane ze źródła dolnego ciepło jest praktycznie w całości wykorzystywane do ogrzania domu, straty energii cieplnej są w tym konkretnym przypadku naprawdę niewielkie. Jakby tego było mało, także energia elektryczna, która jest konieczna do uruchomienia pompy do pewnego stopnia przetwarzana jest na energię cieplną, co jeszcze zwiększa wydajność pompy.

Wspomnieliśmy już, że jednym z górnych źródeł ciepła jest ogrzewanie podłogowe – faktycznie jest to wariant bardzo zalecany w przypadku zastosowania pompy ciepła. Ogrzewanie podłogowe w połączeniu z pompą ciepła nie wymaga przede wszystkim wysokich temperatur zasilania. Ponadto zapewnia utrzymanie odpowiedniej wydajności systemu ogrzewania.

Jeśli chcemy, by nasz system ogrzewania z pompą cieplną był maksymalnie efektywny, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Różnica temperatury pomiędzy źródłema dolnym a górnym powinna być stosunkowo niewielka – dzięki temu cały system będzie cechował się wysokim współczynnikiem sprawności.
  • Wybieramy wymienniki ciepła z glikolem.
  • Korzystamy ze źródła dolnego o wysokiej temperaturze (np. grunt na głębokości powyżej 10 m – ok. 8 stopni Celsjusza)
  • Łączymy nagrzewnicę z dolnym źródłem ciepła – w ten sposób latem pompa ciepła będzie zapewniać nam komfortowe chłodzenie domu
  • Zaletą będzie na pewno znaczna bezwładność cieplna budynku oraz jego dobra izolacja termiczna.
  • Przyda się także na pewno wentylacja mechaniczna z rekuperatorem – dzięki temu uda nam się odzyskać ciepło z wywiewanego przez wentylator powietrza.

 

 

Comments are closed.