System wentylacji pe-flex, rekuperacja, wymienniki ciepła, gwc
Kontakt: (+48) 530-622-633

Kominki

Kominki w powszechnym mniemaniu są po prostu atrakcyjnym elementem aranżacji wnętrza. Oczywiście nie można zaprzeczyć, że dobór odpowiedniego kominka może znacząco wpłynąć na charakter danego pomieszczenia, jednak pamiętajmy, że kominek ma przede wszystkim ogrzewać wnętrze domu. Jeśli tylko zastosujemy odpowiedni wkład kominkowy (np. ogrzewający wodę), możemy za pomocą kominka z powodzeniem ogrzać cały dom.

Obecnie na rynku dostępne są wkłady kominkowe z żeliwa, szkła żaroodpornego, szamotu i oczywiście stali. Jeśli tylko wkład taki będzie wykonany z odpowiednią starannością, możemy być pewni, że jego wydajność będzie dla nas w pełni zadowalająca. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być przede wszystkim wyposażony w system pozwalający na efektowne spalanie wszystkich gazów, które powstały podczas spalania drewna w kominku. Jest to istotne choćby ze względów bezpieczeństwa. Kolejną ważną kwestią jest obecność kurtyny powietrznej, która zapobiegnie osadzaniu się zbyt dużej ilości sadzy na szybie kominka. Na pewno dodatkową zaletą wkładu kominkowego będzie zastosowanie specjalnej regulacji pozwalającej na efektywne nawiewanie z zewnątrz domu świeżego powietrza do paleniska.

Wybierając kominek, możemy zdecydować się zarówno na urządzenie z paleniskiem otwartym jak i zamkniętym. Obecnie bardziej popularny jest ten drugi wariant, który bezsprzecznie jest także bardziej bezpieczny. Zamknięte palenisko wcale nie musi wyglądać źle, kluczem jest wybranie wkładu kominkowego o odpowiednim kształcie szybki. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać wkłady z drzwiczkami, które otwiera się albo na bok albo do góry.

Bardzo ważnym parametrem wkładów kominkowych jest ich moc. Obecnie wydajność cieplna nowoczesnych kominków to nawet i 80%, co jest bardzo dobrym wynikiem. Warto dodać, że wkłady kominkowe są urządzeniami ekologicznymi – ilość emitowanych przez nie zanieczyszczeń jest niewielka, co spowodowane jest faktem, że nowoczesne kominki wchłaniają gazy powstałe podczas palenia się drewna. To jednak jeszcze nie wszystkie zalety tych urządzeń. Warto dodać, że wkłady kominkowe to bardzo korzystny sposób ogrzewania budynków – jeden wkład w pełni wystarcza, by nagrzać budynek o powierzchni do 200 m2.

Jeśli już zdecydujemy się na kominek w domu, powinniśmy pamiętać, że bardzo istotna jest sprawa właściwego montażu wkładu kominkowego. Oczywiście najpierw konieczne jest skonstruowanie odpowiedniej obudowy. Dopiero po tym możemy zamontować wkład kominkowy, dla którego oparciem mają być zwykle boczne ściany obudowy. O jednym powinniśmy pamiętać – absolutnie nie wolno mocować za pomocą śrub itd. wkładu kominkowego do podłogi – ostatecznie wraz ze wzrostem temperatury dochodzi do rozprężania stali (lub innych metali), z której wkład jest wykonany. Warto jeszcze w tym miejscu omówić pokrótce kwestię połączenia naszego kominka z kominem. Należy pamiętać, że w tym celu możemy użyć jedynie rur żaroodpornych, które powinny posiadać stosowne atesty oraz być odporne na temperatury rzędu 1100 stopni Celsjusza. Przewód kominowy powinien być proporcjonalny do wymiarów paleniska, konieczne jest naturalnie zadbanie o możliwość dopływu powietrza z zewnątrz budynku.

Wspomnieliśmy już obudowie kominka, warto jednak tej kwestii poświęcić nieco więcej uwagi. Obudowa, czyli część zewnętrzna naszego kominka, to ta jego część, która przesądza o wyglądzie całego urządzenia. Choćby z tego powodu należy postarać się wybrać taką obudowę, która będzie dobrze pasować do wnętrza, w którym zamierzamy postawić kominek. Obecnie wybierane są przede wszystkim obudowy z marmuru, piaskowca lub nawet trwałego granitu, do rzadkości jednak nie należą także obudowy kominka z klinkieru. W przypadku wnętrz w stylu rustykalnym natomiast wybierane są obudowy kafelkowe.

Nie powinno się zapominać, że obudowa kominka musi posiadać stosowną izolację cieplną, jest to istotne, jeśli cała instalacja ma pozostawać bezpieczna. Oczywiście zaleca się także izolację samych wkladów kominkowych – bardzo dobrze sprawdza się tutaj wełna mineralna pokryta dodatkowo folią aluminiową.

Decydując się na kominek, powinniśmy jednak najpierw zastanowić się, czy bardziej odpowiada nam standardowy wkład kominkowy powietrzny czy też bardziej nowoczesny wkład z płaszczem wodnym. Naturalnie oba rozwiązania mają sporo zalet.

Kominkipowietrzne są póki co bardziej rozpowszechnione. W przypadku wyboru wkładu kominkowego powietrznego ogrzane powietrze może być rozprowadzane w domu w dwojaki sposób – albo siłą grawitacji albo w sposób wymuszony poprzez specjalnie zainstalowany układ nawiewny. Ta pierwsza opcja jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcemy ogrzać tylko jedno pomieszczenie. Jeśli za pomocą kominka chcemy zapewnić sobie ciepło w całym domu, lepszy będzie wymuszony obieg powietrza.

Obieg taki posiada przede wszystkim aparat nawiewny, który pobiera podgrzane powietrze, a następnie wtłacza je do rur systemu. Nowoczesny obieg powietrza zamontowany przy kominku powinien zostać wyposażony w miernik temperatury oraz regulator obrotów powietrza. Pozostałe elementy, które znajda się w systemie to: skrzynki rozdzielcze, skrzynki filtracyjne, przepustnice i zawory, kasety wylotowe itd.

Oczywiście decydując się na kominek powietrzny z obiegiem powietrza wymuszonym, należy pamiętać, że konieczne jest zadbanie o to, by do kominka łatwo dochodziło powietrze z zewnątrz. Wkład kominkowy powinien posiadać specjalny dystrybutor z blachy, jeśli dystrybutor taki nie był częścią składową dopiero co kupionego wkładu, konieczne jest dokupienie i zamontowanie takiego elementu. Jeśli cała instalacja ma działać bez zarzutu przez wiele lat, konieczne jest stosowanie odpowiedniego paliwa do kominka – zalecane jest naturalnie odpowiednio wysuszone drewno. Co do innych istotnych zaleceń, to powinno się zadbać także o to, by okap kominka posiadał odpowiednią izolację, konieczne jest także oddzielenie go od stropu. Natomiast, jeśli chodzi o doprowadzanie rozgrzanego powietrza z dystrybutora naszego kominka, to absolutnie zaleca się w tym przypadku korzystanie z rur nieizolowanych. Warto jeszcze nadmienić, że korzystając z powietrznego wkładu kominkowego, powinniśmy pamiętać o dbałości o filtry – należy je regularnie czyścić. Natomiast filtry znajdujące się na wylotach aparatur nawiewnego powinno się wymieniać co roku.

Poza kominkami powietrznymi możemy zawsze zdecydować się także na kominek z płaszczem wodnym. Jeśli jednak rozważamy skorzystanie z tej opcji, powinniśmy pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim kominek z płaszczem wodnym pod względem wydajności posiada podobne parametry co kominek powietrzny. Instalacja grzewcza z kominkiem wodnym sprawdza się, gdy w grę wchodzi stałe, długotrwałe ogrzewanie jakiegoś obiektu – wtedy relatywnie szybko zauważymy jej opłacalność. Aby móc maksymalnie wykorzystać gromadzone w wodzie ciepło, powinniśmy rozważyć zamontowanie zbiornika buforowego o pojemności minimum 20 l/kW (lepiej byłoby jednak wybrać zbiornik o pojemności ok. 50- l/kW). Warto jeszcze dodać, że w przypadku kominków wodnych powinno się ograniczyć przeszkloną powierzchnię naszego wkładu kominkowego, bowiem zgromadzone ciepło uchodzi przez szyby, a co za tym idzie, nie nagrzewa się wymiennik wodny. Pamiętajmy, że kominki wodne możemy połączyć z kotłem grzewczym – systemy takie sprawdzają się bardzo dobrze.

 

Comments are closed.