System wentylacji pe-flex, rekuperacja, wymienniki ciepła, gwc
Kontakt: (+48) 530-622-633

Kocioł na pelet

Kotły na pelety gwarantują nam nie tylko wydajne, ale także ekologiczne ogrzewanie budynków o dowolnych gabarytach. Paliwo do nich, czyli pelet właśnie, to granulat produkowany najczęściej z drewna. Jest to paliwo w pełni ekologiczne, które w dodatku podczas spalania pozostawia po sobie bardzo niewiele popiołu. Z tego też powodu kotły na pelet zalecane są we wszystkich stosunkowo niedużych instalacjach grzewczych – przede wszystkim w domach jednorodzinnych.

Kotły na pelet są wydajne i tanie w eksploatacji. Znajdziemy modele o różnej mocy, z danych technicznych wynika, że za pomocą jednego kotła można ogrzać budynek o wielkości 120 – 600 m2. Rozbieżność ta wynika oczywiście stąd, że na rynku znajdziemy kotły o różnej mocy – dzięki temu relatywnie łatwo można dobrać odpowiedni kocioł do kubatury ogrzewanego budynku. Co do kosztów użytkowania kotłów grzewczych, to nie da się zaprzeczyć, że są one naprawdę bardzo niskie. Cena pelet niejednokrotnie jest niższa niż cena popularnego ekogroszku. Ponadto w modelach kotłów, które wykorzystują pelety z drewna jako paliwo, bardzo często można spalać również pelety z łusek słonecznika czy ze słomy. Warto jednak nieco bardziej szczegółowo omówić wspomniane już zalety tych urządzeń.

Jednym z podstawowych atutów kotłów na pelet jest czystość. To naturalne w 100% paliwo jest dokładnie obsuszane, a później pakowane do worków, co oznacza, że także w trakcie transportu nie przyczyni się do powstania żadnych zanieczyszczeń. W przypadku kotłów grzewczych bardzo istotne jest, jaka ilość odpadów spalania powstanie. Na szczęście kotły na pelet posiadają bardzo korzystne dla użytkowników parametry. Zazwyczaj cechują się one bardzo niewielką ilością powstałego w wyniku spalania popiołu. Według statystyk ilość ta mieści się w przedziale 0,3 – 1% ilości spalanego paliwa. Dla porównania możemy wyobrazić sobie spalanie w kotle około tony pelet – w takim przypadku powstanie maksymalnie ok. 10 kg popiołu (prawdopodobnie nawet mniej). W praktyce oznacza to, że użytkowanie kotła w domu mieszkalnym wymaga usunięcia popiołu jedynie raz na miesiąc lub nawet rzadziej. Warto dodać, że nowoczesne kotły wyposażone są w wysokiej jakości systemy oczyszczania mechanicznego. Do rzadkości nie należy także fakt, że kocioł na pelet napełniany jest paliwem w sposób mechaniczny lub pneumatyczny.

Dobranie odpowiedniego kotła na pelet jest w zasadzie gwarancją wygody. Przede wszystkim przy odpowiednio dużym zbiorniku na pelet nie ma potrzeby doglądać kotła zbyt często. Jest to wielki plus. Warto dodać, że samo paliwo do kotłów jest naprawdę łatwo dostępne. Co więcej, dzięki dużej konkurencyjności cena pelet jest przystępna. Oczywiście, jeśli chcemy w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne kotły, powinniśmy zdecydować się na urządzenie o odpowiednich parametrach technicznych. Nowoczesne kotły wystarczy jedynie włączyć, by same później pracowały w ustawionym wcześniej trybie. Oznacza to, że urządzenia te przede wszystkim oferują nam automatyczne rozpalanie, stabilizację ognia i w końcu jego wygaszanie. Do rzadkości nie należą także specjalne systemy mające na celu szybkie i skuteczne odpopielanie palnika. Ponadto powierzchnie grzejne kotła czyszczone są automatycznie, to samo zresztą tyczy się komory spalania. W nowoczesnych urządzeniach popiół na bieżąco transportowany jest do popielnika za pomocą podajników ślimakowych. Ze względu na tak wysoki stopień zautomatyzowania procesu sterowania kotłów na pelet możemy być zupełnie pewni, że w większości przypadków z powodzeniem możemy zostawiać kocioł zupełnie bez nadzoru nawet na kilka dni.

Kotły na pelet to bardzo opłacalna inwestycja – koszty ich eksploatacji zdecydowanie zachęcają do zakupu takowego urządzenia. Zacznijmy od kwestii paliwa – pelet to paliwo produkowane na terenie naszego kraju, co sprawia, że jego cena nie jest zbyt wygórowana, bowiem nie dochodzą do niej koszty transportu. W przypadku spalania go we właściwy sposób zużycie pelet będzie stosunkowo niewielkie. Koszty użytkowania kotła mogą się dodatkowo zmniejszyć, jeśli zaopatrzymy się w urządzenie ultranowoczesne. Obecnie na runku dostępne są np. kotły na pelet wyposażone w specjalną sondę, której zadaniem jest automatyczne analizowanie powstałych spalin. System przyczynia się do tego, że kocioł pobiera optymalną ilość powietrza, co prowadzi do obniżenia ilości spalanych pelet nawet o 20%. Oczywiście podobny efekt możemy osiągnąć, jeśli zainwestujemy w kotły, w których istnieje możliwość automatycznego doboru właściwej temperatury. Jeśli chodzi ogólnie o kotły grzewcze, to akurat cena tych na pelet nie jest wcale zbyt wygórowana. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że całkiem sporo gmin w naszym kraju oferuje specjalne dotacje na zakup ekologicznych kotłów grzewczych.

Dość istotną kwestią w przypadku rozmaitych systemów grzewczych jest naturalnie ich bezpieczeństwo. W przypadku kotłów na pelet możemy być pewni, że ich użytkowanie będzie maksymalnie bezpiecznie. Zawdzięczmy to rozlicznym zabezpieczeniom. Przede wszystkim urządzenie cały czas mierzy temperaturę wody – gdy jest ona zbyt wysoka, natychmiast włącza się funkcja automatycznego chłodzenia. Ponadto nowoczesne kotły są tak skonstruowane, że nie dochodzi do cofania się ognia w kierunku zasobnika kotła. Także i w tym przypadku zastosowanie znajdują czujniki, które w sytuacji tego wymagającej uruchamiają system automatycznych zabezpieczeń. Naturalnie normą jest wyposażanie kotłów na pelet w mierniki temperatury spalin, palnika i podajnika. Dzięki wszystkim tym licznym zabezpieczeniom możemy być całkowicie pewni, że podczas poprawnego użytkowania kotła na pewno nie dojdzie do żadnej nieprzewidzianej sytuacji. Na pewno warto jeszcze nadmienić, że kotły na pelet mogą pracować zarówno w systemach otwartych jak i zamkniętych – wszystko zależy w tym względzie od odpowiedniej instalacji c.o.

Przy wyborze kotła na pelet powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko jego parametry techniczne i cenę. Tak naprawdę najważniejsze jest, czy dany kocioł w pełni odpowiada naszym potrzebom. Należy zatem dopasować kocioł m.in. do wielkości naszej kotłowni, możliwości transportowych, budowy komina itd. Naturalnie już przy zakupie należy dowiedzieć się, jak wygląda kwestia serwisowania kotła. Konieczne są przeglądy kotła raz do roku – w trakcie takich przeglądów kocioł powinien zostać dokładnie oczyszczony, co pozytywnie wpłynie na jakość jego pracy.

Kupując kocioł powinniśmy w miarę możliwości skorzystać z nowoczesnych możliwości. Najnowsze kotły na pelet są tak skonstruowane, że wystarczy im nawet tylko jedno ładowanie paliwa w ciągu całego roku – jest to możliwe dzięki wykorzystaniu sytemu pneumatycznego ładowania peletu. Poza tym w wielu modelach możliwe jest skompresowanie popiołu do wygodnych rozmiarów, co znacznie ułatwia jego usuwanie. To jednak jeszcze nie wszystko. Niektóre kotły nie wymagają od nas praktycznie żadnej obsługi poza skontrolowaniem palnika mniej więcej raz na 30 dni. Ponadto kotły na pelet są urządzeniami przyjaznymi środowisku, bowiem podczas spalania pelet dochodzi do niewielkiej emisji spalin oraz tlenku i dwutlenku węgla. Jest to kolejny argument przemawiający za zakupem urządzeń tego rodzaju.

Comments are closed.